DOLAR 8,1544
EURO 9,7108
ALTIN 452,89
BIST 1359,22
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 16°C
Çok Bulutlu

İl Ekonomik Toplantısı Vali Nayir Başkanlığında Gerçekleştirildi

12.02.2020
A+
A-

İlimizin ekonomik durumu, potansiyeli, istihdamı ve devam eden kamu-özel sektör yatırımlarının değerlendirildiği yılın ilk İl Ekonomik Toplantısı, Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında yapıldı.


Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) ev sahipliğinde iş dünyasını oluşturan kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirilen toplantıya Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kocacık, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile İş Adamı Dernekleri, oda başkanları ve iş adamları katıldı.

İş-Sizi Arıyor-SAGİF İstihdam Fuarı Gündem Konusu


Kamu kurumları ve üniversiteler ile STK’ların ortaklaşa düzenlediği projelerin sunumlarının gerçekleştirildiği toplantıda, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasına yönelik olarak ilimizde devam eden yatırımlar, yakın tarihte üretme geçecek fabrikalar, yeni yılda devam eden teşvik ve desteklerin değerlendirilirken, ayrıca bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan SAGİF-2020 istihdam fuarı da önemli gündem maddesi olarak ele alındı.


“OSB’lere 119 Firma Daha Geliyor”


Katılımcıların temsil ettikleri kurum ve kuruluşların çalışmalarına dair bilgilendirme yaptıkları toplantıda Sakarya’daki 8 OSB’de üretimde yapan tesis sayısının 201, inşaat ve proje safhasındaki tesis sayısının da 119 olduğunu ifade eden Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Özcan Keskin, söz konusu OSB’lerdeki mevcut istihdamın 23 bin 319 kişi, nihai istihdam kapasitesinin de 89 bin 900 kişiden oluştuğunu açıklarken, Ticaret İl Müdürü Mithat Onay da, Tüketici Hakem Heyetlerine büyük bir başvuru olduğunu, alınan şikâyetleri ilgili kuruluşlara yönlendirdiklerini, kurdukları sistemle de kooperatiflerle ilgili yönlendirmeleri sağlayıp bilgilendirme toplantıları da gerçekleştirdiklerini söyledi.


“SAGİF İstihdam Fuarı Hakkında Bilgiler Verdi”


İŞKUR’un yeni yılda devam eden istihdam teşvikleri hakkında ve düzenlenecek istihdam fuarı konusunda katılımcıları bilgilendiren Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya,  istihdam teşvikleriyle firmalardan fuar tarihine kadar birçok açık işgücü talebi toplayıp, fuar boyunca iş arayanlarla eşleştirmeyi hedeflediklerini, fuarda temsil edilen firmaların yanı sıra temsil edilmeyen firmaların da açık işgücü taleplerinin ilan edileceğini, ayrıca bir başka hedeflerinin de iş arayanlara iş, staj arayan öğrencilere işletme bularak yeni mezun durumundaki öğrencilere iş gücü piyasası ve açık iş gücü talepleri hakkında bilgi verip istihdamlarını sağlamak olduğunu ifade ederken, SUBÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (SAYEM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Boru da 2017’de 14. oldukları KÜSİ sıralamasında 2019 yılında 11. sıraya yükseldiklerini, bilimsel projelerin yazılması ve OSB’ler ile üniversiteler arasında sürdürülebilir işbirliğinin kurulması için de çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.


“Yerli Tohum İçin Laboratuvar Kurulacak”


Geçen yıl 32 projede aktif olarak yer aldıklarını belirten SATSO Başkanı Akgün Altuğ, eğitim-öğretim, ticaret ve ihracat ile turizm alalarında 32 proje çalışması yürüttüklerini, dış mekân süs bitkisi tohumlarının yurt içinden tedarik edilmesi için bir laboratuvar kurma projeleri olduğunu, Mülteci Durum Tespit Çalıştayı düzenlediklerini, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına girmek istediklerini, şehrin öncelikli sorunları ve çözüm yollarının ele alındığı bir kitapçığı hem diğer meslek örgütlerine hem de yerel seçimler öncesi tüm belediyelere sunduklarını, ihracat rakamlarının daha da artmasını arzu ettiklerini, Karasu Limanının daha yoğun kullanılması için liman yakınlarında içerisinde gümrük işlemleri yapılabilen bir Tır Parkı yapmayı düşündüklerini,  Köstence ve Burgaz Limanlarına Ro-Ro seferleri yapılmasını planladıklarını, 2020 yılında 7 milyar dolarlık bir ihracat hedefleri bulunduğunu, en büyük amaçlarının şehrimizin kısa, orta ve uzun vadeli stratejik planının tamamlanması olduğunu söyledi.


“Bilgi Her Yerden Temin Edilebilir Halde”


Bilgiyi beceriyle bütünleştiren bir mottoyu benimsediklerini, hem misyonunu hem de vizyonunu üretime ve sanayiye destek verici çalışmaları katkıya dönüşecek şekilde planlayan bir üniversite olduklarını söyleyen SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, bilgiye artık her yerden ulaşılabildiğini, beceri konusuna önem verilmesi gerektiğini, istihdama, şehrin ihtiyaçlarına ve üretime katkı sağlayan AR-GE çalışmalarına önem verdiklerini, uygulamanın ana unsur olduğu üniversitelerinde Veterinerlik Fakültesi ile ilgili kurulum çalışmalarını başlattıklarını, Akyazı’da Sağlık Bilimleri Fakültesi kurduklarını, mevcut Meslek Yüksekokulunu Sağlık Meslek Yüksekokulu olarak değiştirdiklerini, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinde dört bölümü açtıklarını ve Teknoloji Fakültesinde Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kurduklarını ifade etti.


“SAGİF Bu Yıl 11-12-13 Haziran’da Yapılacak”


Toplantıya katılımlarından dolayı herkese teşekkür eden Vali Ahmet Hamdi Nayir ülkemizin iki önemli probleminin eğitim ve ekonomi olduğunu hep beraber yaşayarak gördüklerini belirterek, “Paydaşlar içerisinde hem eğitim kısmını hem de ekonomi kısmını temsil eden arkadaşlarımız, 2019 yılını anlatıp 2020 yılında neler yapıldığına değinirken, aynı zamanda eksik olan hususları ve önerilerini de burada dile getirmiş oldular.


“Her Hafta Bir Okul ve Sanayi Kuruluşu Ziyaretimiz Var”


Her hafta bir okul ziyareti ve bir üretim tesisi ziyaretiyle bu iki konuya, yani eğitime ve üretime ne kadar destek verilmesi gerektiğinin algısını oluşturmaya çalışıyorum. Bugün de bir okul ziyaretimiz var, Cuma günü yine bir üretim tesisini gezeceğiz. ‘İyi ki varsınız’ diyeceğimiz yatırımcılarımızla tanıştığımız bu ziyaretler sayesinde onlara bizim için ne kadar değerli olduklarını gösterirken, aynı zamanda istişare etme fırsatı da yakalanmış oluyor.

“2019 Yılı Verimli Geçti”


2019 yılını güzel çalışmalar yapılarak geride bırakmışız. İyinin iyisi devamlı vardır, bizler de daima daha iyisini hedeflemeliyiz. Bir denge politikası içerisinde götürmeye çalıştığımız; tarım, sanayi, hizmet, turizm gibi bütün sektörlere ihtiyacımız olduğu gibi dengeyi de iyi kurmamız gerekmektedir. Bu denge çarkının içerisinde bulunan bir paydaşın diğerine olumsuz etki edecek sistemde olmaması lazım, yapacağımız çalışmaları bir planlama dâhilinde gerçekleştirmemiz önem arz ediyor.


“Her Hususta Fikir Birliği Önemlidir”


Hem merkezi kuruluşlarımızın hem üniversitelerimizin hem de sivil toplum kuruluşlarımızın, odalarımızın, derneklerimizin, ilin menfaatini ilgilendiren konularda birlik ve beraberliği sağlamaya çalışan ve bu konuda bir sosyal sorumluluk taşıyan kişilerden oluşması memnuniyet verici bir durumdur. Özellikle yerel yönetimlerin de desteğini alarak ilimizi ilgilendiren her hususta bir fikir birliği ve bir konsensüs oluşması önemlidir. Üniversitelerimizin de desteğiyle ilimize ait bir strateji planı hazırlanması, geleceğe ait tespitlerin yapılması konularında güzel çalışmalar olduğunu görüyoruz.


“Herkesin Gayretlerini Takdir Ediyorum”


Buradaki arkadaşlarımızın büyük bir azimle, büyük bir gayretle hazırlıklarını yapıp geldiklerine ve il adına bu sorumluluğu taşıyarak daha iyisini gerçekleştirmek üzere mutlaka yeni fikirler oluşturduklarına inanıyorum. Herkesin mutlaka üzerine düşen farklı bir görevi bulunuyor, herkesin üzerine düşen görev de aynı ölçüde kıymetlidir. Bu çalışmaya emek veren bütün arkadaşlarımızı, baştan beri bu işi geliştirip bugüne kadar getiren bütün kurum ve kuruluş temsilcilerimizi tebrik etmek istiyorum, İnşallah daha güzelini başararak yenilerinde de yine bir araya gelmeyi ümit ediyoruz”dedi.
İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak kalkınması için yapılacak çalışmaların değerlendirildiği toplantının sonunda Vali Ahmet Hamdi Nayir, katılımcılara başarılar dileğinde bulundu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.